معرفی اسباب بازی هوشمند برای هر سنی از کودکان

اگر تا به حال از نگاه متمرکز کودکی که سعی می‌کند یک بلوک مربعی را در یک سوراخ مربعی جای دهد یا توپی را در هوا بگیرد شگفت زده شده‌اید، حتما می‌دانید که زمان بازی تنها به منظور سرگرمی و بازی نیست. صنعت اسباب‌بازی یک تجارت جدی است و اسباب‌بازی‌ها ابزار تجارت هستند.

در اینجا راهنمای سنی در مورد نحوه بازی کودکان و اسباب‌بازی‌هایی است که به بچه‌ها کمک می‌کنند تا دنیا را درک کنند، مهارت‌های اجتماعی و عاطفی را بیاموزند و مغز در حال رشد را تحریک کنند آورده شده است.

نوزادان: شیوه بازی کردن آن‌ها

بازی کردن در سال اول زندگی بیشتر درباره اکتشاف است. نوزادان از حواس پنجگانه خود برای یادگیری دنیای جدید و جالب اطراف خود استفاده می‌کنند: جسمی که در دست دارند سخت است یا نرم؟ چسبنده است یا خشن؟ اگر آن را رها کنم چه اتفاقی می‌افتد؟ یا بذارمش تو دهنم؟ بیشتر بازی‌ها شامل «چشیدن» یا در دهان قرار دادن یک شی و تکان دادن، کوبیدن یا انداختن آن است. هنگامی که کودک شما مهارت‌های حرکتی جدیدی پیدا می‌کند، بازی هماهنگ‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. برای مثال:

 • در حدود 4 ماهگی، نوزادان شروع به در دست گرفتن اشیا، مانند جغجغه می‌کنند.
 • در 6 یا 7 ماهگی، آنها می‌توانند جغجغه را بین دست‌ها جابجا کنند.
 • در حدود 9 ماهگی، از گیره‌ای که به تازگی ساخته شده است استفاده می‌کنند تا برداشتن اشیاء کوچکتر مانند بلوک‌ها و سایر اسباب‌بازی‌های کوچک مناسب سنشان را برای آن‌ها آسان‌تر می‌کند.

در این مدت، بازی معمولا یک فعالیت انفرادی است، اما بازی در کنار سایر نوزادان و تقلید از فعالیت‌ها تا پایان یک سالگی امری رایج است. در حال حاضر، شما همبازی مورد علاقه کودک خود هستید. آیا تا به حال تنها برای اینکه یک عروسک را در دست بگیرد و به سمت دهانش بکشد آن را جلوی صورت کودکتان رقصانده‌اید؟ یا تا به حال وقتی به سمتش می‌روید با احساس انتظار و خوشحالی جیغ بکشد و بگوید: «من تو را می‌گیرم!»

اسباب بازی هوشمند برای هر سنی

این تعاملات به کودک شما کمک می‌کند زبان، روابط اجتماعی و روابط علت و معلولی را بیاموزد. هنگامی که نوزادان شروع به درک چگونگی ارتباط چیزهای موجود در محیط با یکدیگر و چگونگی درک مزه، بو، احساس و صدای آنها می‌کنند، برای مرحله بعدی رشد آماده می‌شوند: فهمیدن اینکه اینها چگونه کار می‌کنند نکته اصلی است.

اسباب‌بازی‌های هوشمند برای نوزادان

 • موبایل مهد کودک. رقص اجسام بالای سر نوزاد در حالی که در گهواره دراز کشیده است بینایی را تحریک می‌کند و دامنه توجه را افزایش می‌دهد.
 • آینه. در ابتدا، وقتی که از طریق آینه به عقب نگاه می‌کند، مجذوب تغییر چهره و حالات می‌شود. با گذشت زمان، کودک شما متوجه خواهد شد که نوزاد خندان و آب دهانش که به عقب خیره شده، در واقع یک بازتاب است. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، نوزادان از خود آگاه می‌شوند، که منجر به کشف بیشتر خود می‌شود، چرا که آنها در مورد اعضای بدن و جایی که قرار دارند یاد می‌گیرند.
 • پشته حلقه. این اسباب‌بازی کلاسیک دارای یک مخروط است که با حلقه‌های رنگی با اندازه‌های مختلف متناسب است. در ابتدا، نوزادان از در دست گرفتن و در دهان قرار دادن حلقه‌ها لذت می‌برند. بعدا با قرار دادن حلقه‌ها روی مخروط، مهارت‌های حرکتی ظریف را تمرین می‌کنند. کودکان نوپا همچنین با شمارش حلقه‌های رنگارنگ در هنگام چیدن حلقه‌ها، در مورد رنگ‌ها و اعداد یاد می‌گیرند.
 • اسباب‌بازی‌های فشاری. اینها به تعادل و رشد ماهیچه‌های بزرگ کمک می‌کنند، چرا که کودک شما روی یک کاناپه موج سواری می‌کند و به سمت یک واکر می‌رود. هر چه نوزادان بیشتر به وسایل فشار بیاورند و آن‌ها را بکشند، عضلات لازم برای تبدیل آنها به دونده و کوهنورد بیشتر به کار می‌افتند. بعدا، در سال‌هایی نوپایی، بچه‌ها می‌توانند از آنها برای کمک به کنترل سرعت فزاینده خود استفاده کنند.

کودکان نوپا: شیوه بازی کردن آن‌ها

کودکان نوپا از عملکرد اشیا آگاه می‌شوند. دوست دارند بلوک‌ها را روی هم بچینند، در تلفن اسباب‌بازی حرف بزنند، یا از یک فنجان «بچه بزرگ» بنوشند. مفهوم بازی وانمود کردن اکنون شروع می‌شود. کوچولوی شما ممکن است شب‌ها یک عروسک بچه را در رختخواب ببرد یا در حالی که قطار اسباب‌بازی را هل می‌دهد صدای «چو چو» در بیاورد. این کار زمینه را برای بازی پیش دبستانی فراهم می‌کند، زمانی که استفاده از تایمر اجاق گاز در آشپزخانه بازی یا تقلید صدای آلارم ماشین آتش‌نشانی نشان دهنده درک رو به رشد کودک شما است که هر هدفی را دنبال می‌کند.

اسباب بازی هوشمند برای هر سنی

کودک نوپا شما نیز شروع به تمایز رنگ‌ها و اشکال می‌کند. بنابراین اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنید که روشن، رنگارنگ و سرگرم کننده باشند و با دست‌های کوچک خود آن‌ها را در دست نگه دارند. در سن 2 سالگی، اکثر کودکان نوپا می‌توانند به توپ ضربه بزنند، با مداد رنگی خط خطی کنند و برج‌هایی با ارتفاع چهار بلوک یا بیشتر بسازند. در سن 3 سالگی، آنها می‌توانند پازل‌های ساده را حل کنند و با سه چرخه رکاب بزنند. انتظار داشته باشید که شاهد تکرارهای زیادی باشید، زیرا این گونه است که بچه‌های کوچک بر مهارت‌های جدید تسلط پیدا می‌کنند و می‌آموزند که کنترلی بر دنیای اطراف خود دارند.

اسباب‌بازی‌های هوشمند برای کودکان نوپا

 • توپ‌ها. توپ‌ها چه پرتاب شوند، چه غلت بخورند و چه گرفته شوند، مهارت‌های حرکتی، هماهنگی دست و چشم و چالاکی را تشویق می‌کنند.
 • اسباب‌بازی‌های مرتب سازی شکل. پازل‌های گیره‌دار، فنجان‌ها یا بلوک‌های تودرتو، و سطل‌هایی با سوراخ‌هایی برای بلوک‌های شکل‌های مختلف، هماهنگی دست و چشم و مهارت‌های حل مسئله را به چالش می‌کشند.
 • اسباب‌بازی‌های مکانیکی. اسباب‌بازی‌های پاپ‌آپ و جعبه‌های «درگیر» با دستگیره‌ها، دکمه‌ها و اهرم‌ها مهارت‌های حرکتی ظریف و حل مسئله را تشویق می‌کنند و روابط علت و معلولی را آموزش می‌دهند.
 • اسباب‌بازی‌های نقش آفرینی. آشپزخانه‌های بازی، کیت‌های پزشکی و مجموعه‌های گلف به کودکان کمک می‌کنند تا با تقلید از اعمال شما و سایر بزرگسالان تاثیرگذار بر آن‌ها، یاد بگیرند که دنیا چگونه کار می‌کند. عروسک‌ها و حیوانات عروسکی، تقلید کردن را تشویق می‌کنند (شاید یک مهمانی چای برای خرس‌های عروسکی) و با آموزش به بچه‌ها نحوه ابراز احساسات و مراقبت از چیزی که دوست دارند به رشد اجتماعی و عاطفی کمک می‌کنند.

کودکان پیش دبستانی: شیوه بازی کردن آن‌ها

نوزادان با حواس پنج‌گانه اشیاء را کشف می‌کنند. کودکان نوپا شروع به کشف نحوه کار آن‌ها می‌کنند. در حال حاضر، به عنوان کودکان پیش دبستانی، آنها از اسباب‌بازی‌ها و اشیاء دیگر برای نیل به هدف مورد نظر خود استفاده می‌کنند، در عین حال دنیایی از امکانات دیگر نیز برای آنها متصور است. پتویی که روی میز قهوه‌خوری انداخته می‌شود، تبدیل به یک باشگاه مخفی می‌شود. از خاک رس مدل‌سازی می‌توان برای تهیه کیک پیتزا که از شما خواسته شده است استفاده کرد. برای یک کودک پیش دبستانی، جهان به مکانی جادویی بدون محدودیت تبدیل می‌شود و کودکان پیش دبستانی استاد و خالق همه آن هستند.

اسباب بازی هوشمند برای هر سنی

بسیاری از بچه‌ها در این سن فکر می‌کنند که قدرت جادویی دارند و می‌توانند با «هیولاها» مبارزه کنند و برنده شوند یا تبدیل به یک شاهزاده خانم، پری یا موجودات عجیب و غریب شوند. اغلب کودک پیش دبستانی شما را به یک ماجرای فانتزی می‌کشاند و از شما انتظار دارد که با هم بازی کنید. همچنین در این زمان است که دوستان خیالی ممکن است «ظهور کنند». این نوع بازی فانتزی برای رشد کودکان بسیار مهم است زیرا به آنها کمک می‌کند تا بر ترس‌ها، اضطراب‌ها، امیدها و رویاهای خود غلبه کنند.

دنیا یک صحنه هم هست و همانطور که کودک پیش دبستانی شما یک ترفند جدید را یکی پس از دیگری یاد می‌گیرد و به دنبال تایید و حمایت شما برای موفقیت‌های جدید است پس انتظار داشته باشید که بگوید: «مامان، بابا، تماشا کنید!».

میل به ارتباط با دیگران و داشتن دوستان بیشتر گسترش می‌یابد، زیرا کودکان پیش دبستانی شروع به یادگیری، دادن و گرفتن، در بازی‌های مشارکتی و به اشتراک‌گذاری اسباب‌بازی‌ها می‌کنند و بازی وانمود کردن پیچیده‌تر می شود. دانش بچه‌ها از دنیا پیشرفته‌تر است، بنابراین تعجب نکنید اگر کودک پیش دبستانی شما دقیقا می‌داند که چگونه با وسایل الکترونیکی کار کند یا اسباب‌بازی‌های الکترونیکی (مانند یک ماشین رادیویی یا یک بازی ویدیویی) کار کند. بازی به خودی خود فیزیکی‌تر می‌شود. چرا زمانی که می‌توانید بپرید تنها راه بروید؟

اسباب‌بازی‌های هوشمند برای کودکان پیش دبستانی

 • هنر و کاردستی. با بهبود مهارت‌های حرکتی ظریف، فعالیت‌هایی مانند در دست گرفتن مداد رنگی، کشیدن تصاویر اعضای خانواده و استفاده از یک قیچی ایمنی برای برش و چسباندن، هماهنگی را تقویت می‌کند و خلاقیت و عزت نفس را تقویت می‌کند.
 • بلوک ها و مجموعه‌های ساختمانی. ساختن یک برج (و فهمیدن چگونگی جلوگیری از واژگونی آن) مهارت‌های حل مسئله و هماهنگی دست و چشم را تشویق می‌کند. کودکان پیش دبستانی از تخیل خود برای ایجاد ساختمان‌ها، وسایل نقلیه، حیوانات و موارد دیگر از مجموعه‌های ساخت و ساز ساده استفاده می‌کنند.
 • پازل. پازل‌ها، اره منبت کاری و اره مویی به هماهنگی و مهارت کمک می‌کنند و روابط فضایی (که همه چیز با چیزهای دیگر در ارتباط هستند) و تفکر منطقی را آموزش می‌دهند.

کودکان بزرگ: شیوه بازی کردن آن‌ها

بچه‌های دبستانی به روشی که پیش از این نبوده‌اند، موفق می‌شوند. آن‌ها درک درستی از دنیای اطراف خود پیدا کرده‌اند و اکنون در حال حرکت به سمت داشتن مهارت‌هایی هستند که زمانی آنها را به چالش می‌کشید، مانند گرفتن توپ فوتبال یا بافتن موهای یک دوست. این زمانی است که استعدادها و علایق در آن‌ها شکل می‌گیرند؛ کودک 4 ساله‌ای که از زمان شنیدن داستان لذت می‌برد ممکن است عاشق خواندن شود. یک کودک 5 ساله که به موسیقی گوش می‌دهد ممکن است بخواهد پیانو بزند. توانایی‌های فیزیکی، مانند مهارت‌های حرکتی بزرگ و ظریف، در حال اصلاح هستند. بچه‌ها دوچرخه سواری و سر خوردن روی اسکیت بورد را یاد می‌گیرند.

اسباب بازی هوشمند برای هر سنی

هنرها و کاردستی‌ها پیچیده‌تر می‌شوند و کودک ممکن است ساعت‌ها را صرف بافتن دستبند دوستی یا کشیدن کمیک استریپ کند. روابط با همسالان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و ممکن است فرزند شما بیشتر به بازی با همکلاسی‌های شما علاقه‌مند باشد تا با شما. اما به یاد داشته باشید که حتی وقتی فرزندتان بالغ می‌شود، شما همچنان مهم‌ترین همبازی او هستید، بنابراین سعی کنید زمان‌های بازی تک به تک را در نظر بگیرید. بازی‌های خانوادگی در شب یکی از راه‌های دور هم جمع کردن همه است. اکنون زمان آن است که ماجراجویی‌های جدیدی را امتحان کنید، مانند دوچرخه‌سواری خارج از جاده، که در سنین کمتر در جوانی نمی‌توانستند انجام دهند و اکنون برای انجام ایمن به نظارت شما نیاز دارند.

اسباب‌بازی‌های هوشمند برای کودکان بزرگ

 • طناب بازی. با طناب زدن با دوستان، بچه‌ها یاد می‌گیرند که به نوبت با همسالان خود کنار بیایند. تمام این پرش ها و هماهنگی‌هایی که نیاز دارد، رشد حرکتی بزرگ و مهارت‌های حل مسئله را تشویق می‌کند.
 • بازی‌های ورق و تخته. بازی‌های ورق مانند «جنگ» یا «هشت‌های دیوانه» و بازی‌های تخته‌ای مانند چکرز یا شطرنج در زمینه استراتژی، نوبت‌گیری، قوانین مذاکره و بازی جوانمردانه آموزش می‌دهند. همکاری را تشویق کنید و به فرزندتان کمک کنید تا یاد بگیرد احساساتی را که با برد و باخت همراه است، مدیریت کند.
 • آلات موسیقی. یادگیری نواختن پیانو، ویولن، گیتار یا سازهای دیگر، گوش دادن و مهارت‌های حرکتی ظریف را تشویق می‌کند و به ایجاد مهارت‌های مراقبتی کمک می‌کند.
 • اسباب‎بازی‎های علمی. مجموعه‌های شیمی، دوربین‌های دوچشمی، تلسکوپ یا سایر اسباب‌بازی‌هایی که کشف و حل مسئله را ترویج می‌کنند به بهبود مهارت‌های ریاضی و علوم کمک می‌کنند و به توسعه تخیل کمک می‌کنند.

اسباب‌بازی بی‌نقص

نوزادی که به موبایل خیره شده است. کودکی نوپا که بلوک‌ها را روی هم می‌چیند. یک نقاشی پیش دبستانی با آبرنگ؛ همه فعالیت‌هایی هستند که می‌توانند به طور مستقل انجام شوند. اما نقش خود را دست کم نگیرید. بالاخره این شما هستید که موبایل را در اختیار آن‌ها قرار دادید، آن را روشن کردید و کودکتان را تشویق به دنبال کردن آن کردید.

این شما هستید که برای اولین بار به کودک خود نشان دادید که چگونه بلوک‌ها را روی هم قرار دهد. و وقتی کنار هم با بچه‌هایتان می‌نشینید و داستانی را نقاشی می‌کنید، رنگ می‌کنید یا داستان می‌خوانید، به آن‌ها توجه ‌کنید چرا که برای ایجاد عزت نفس و احساس دوست‌داشتن و امنیت لازم است. اسباب‌بازی‌ها ابزاری برای کمک به رشد کودکان هستند، اما این والدین هستند که این رشد را پرورش می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید