انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان 0-8 سال

نکات کلیدی

 • بازی کردن با اسباب بازی می‌تواند برای رشد کودک مفید باشد.
 • اسباب بازی‌ها را بر اساس سن، علایق و مرحله رشد کودک انتخاب کنید.
 • اسباب بازی‌های باز باعث تقویت تخیل، خلاقیت و مهارت حل مسئله کودک شما می‌شود.
 • می‌توانید اسباب بازی بسازید؛ از وسایل روزمره خانه به عنوان اسباب بازی استفاده کنید، یا به دنبال اسباب بازی فروشی محلی باشید.
 • خوب است تصمیم بگیرید که چه اسباب بازی‌هایی برای کودک شما مناسب است.

در این مقاله می‌خوانید:

 • بهترین اسباب بازی برای کودکان
 • انتخاب اسباب بازی برای کودکان در سنین مختلف
 • اسباب بازی‌ها و ارزش‌های خانوادگی شما
 • اسلحه های اسباب بازی و عروسک‌های «ناهنجار»
 • اسباب بازی و تبلیغات

بهترین اسباب بازی برای کودکان

اسباب بازی می‌تواند راهی عالی برای استارت بازی کردن کودک شما و حمایت از رشد او باشد. بهترین اسباب بازی ها برای کودکان «پایان باز» هستند. اسباب بازی‌هایی هستند که فرزند شما می‌تواند به طرق مختلفی از آن‌ها استفاده کند. این نوع اسباب‌بازی‌ها کودک شما را تشویق می‌کند تا از تخیل، خلاقیت و مهارت حل مسئله استفاده کند.

انتخاب اسباب بازی برای کودکان

اسباب بازی‌های پایان باز شامل موارد زیر می‌شود:

 • آجرهای خانه‌سازی یا لگو ها فرزندتان می‌تواند از آجرهای خانه‌سازی برای چیدن و ساختن، داستان‌سازی و تصور و موارد دیگر استفاده کند.
 • توپ – برای پرش، نگاه کردن، چرخاندن، نگه داشتن و پرتاب کردن عالی هستند.
 • جعبه های مقوایی – فرزندتان می‌تواند وانمود کند که اینها پیشخوان مغازه، فر، ماشین، قایق، خانه عروسکی و موارد دیگر هستند.
 • پوشیدنی‌ها – با چند تکه لباس‌های دست دوز و پارچه، فرزندتان می‌تواند به هر چیزی یا هر کسی تبدیل شود.
 • برچسب‌های جادویی – کودکان می‌توانند با استفاده از کاغذ رنگی، برچسب، مداد رنگی و ماژیک‌های قابل شستشو، خلاق شوند.
 • مجموعه‌ها – فرزندتان می‌تواند دکمه‌ها، مهره‌ها یا سکه‌ها را جمع‌آوری کرده و بر اساس رنگ، الگو، اندازه یا شکل مرتب کند.

وسایل روزمره خانگی مانند قابلمه و تابه، ظروف پلاستیکی، گیره، سبد لباس و پتو، اغلب اسباب بازی‌های پایان باز عالی می‌سازند. تنها مطمئن شوید که وسایل خانه کودک با آن‌ها بازی می‌کند بی‌خطر هستند، تا از خطرات خفگی، لبه‌های تیز و سایر موارد آن‌ها را در امان نگاه دارید.

انتخاب اسباب بازی برای کودکان در سنین مختلف

بسیاری از اسباب بازی‌ها اطلاعات مربوط به سن را روی بسته‌بندی خود دارند. این موضوع می‌تواند مفید باشد، اما صرفا راهنمای بازی است. علایق و مراحل رشد فرزند خود را در نظر بگیرید تا به شما ایده بهتری درباره انتخاب اسباب‌بازی، بدهد.

به هر حال، اطلاعات مربوط به سن می‌تواند به منظور داشتن ایمنی مهم باشد – به عنوان مثال، هنگامی که اسباب بازی‌ها حاوی قطعات کوچکی هستند که کودک می تواند آنها را ببلعد؛ در این موارد، عاقلانه است که از دستورات محدوده سنی توصیه شده پیروی کنید.

انتخاب اسباب بازی برای کودکان

برای نوزادان، بازی کردن فقط مربوط به تعامل با شما یا سایر مراقبین یا اعضای خانواده می‌شود. کودکتان از تماشای صورت، گوش دادن به صدای شما و صرفاً بودن با شما لذت می‌برد. حتی وقتی به همراه كودكتان بازی می‌کنید، فعاليت‌های بازی مانند نگاه كردن به موبايل با رنگ روشن، گوش دادن به موسیقی يک اسباب بازی و يادگيری درآوردن صدای جغجغه سرگرم كننده است.

کودکان نوپا عاشق بازی با جعبه‌ها، آجرهای خانه‌سازی، گیره، سطل و ظروف و لباس پوشیدن هستند. کودکان نوپا همچنین از سازهای موسیقی ساده‌ای که می‌توانند آنها را تکان دهند و بکوبند، مانند طبل ساخته شده از دیگی که به صورت وارونه قرار گرفته و قاشق چوبی لذت می‌برند.

کودکان بزرگتر اغلب دوست دارند مسائل را حل کنند و از تخیل خود استفاده کنند. پازل یا بازی‌هایی که فرزندتان را تشویق می‌کند تا با دیگران بازی کند، نیز انتخاب‌های خوبی هستند.

بردن کودک به اسباب بازی فروشی راهی عالی برای غافلگیری او با اسباب بازی‌های جدید است. همچنین ممکن است دوست داشته باشید درباره اسباب بازی‌های خانگی و فعالیت‌های رایگان برای کودکان بیشتر بخوانید.

اسباب بازی‌ها و ارزش‌های خانوادگی شما

این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کودکتان با چه اسباب بازی‌هایی در خانه بازی کند. اگر نسبت به برخی اسباب بازی‌های خاص تعصبات شدیدی دارید، صحبت کردن با کودک می‌تواند ایده خوبی باشد. می‌توانید ارزش‌های خانوادگی خود را ذکر کنید. به عنوان مثال، «اسلحه می‌تواند مردم را بسیار بترساند و به آنها صدمه بزند. هیچ کس در خانواده ما اسلحه ندارد».

اما توجه بیش از حد به اسباب بازی‌ها – به عنوان مثال، ممنوع کردن آنها یا امتناع از خرید آن‌ها – در واقع می‌تواند باعث شود که فرزندتان آن‌ها را بیشتر بخواهد. شاید بهتر باشد ارزش‌های خانوادگی خود را با نحوه بازی و استفاده کودک از اسباب بازی در زندگی روزمره پیوند دهید.

برای مثال، فرض کنیم فرزندتان اسباب بازی پلاستیکی جدید می‌خواهد، اما ارزش‌های محیط‌زیستی برای شما مهم است. به جای خرید اسباب بازی، می‌توانید به فرزند خود کمک کنید تا از وسایل خانه اسباب بازی بسازد و همچنین می‌توانید با فرزند خود در مورد اینکه چگونه می‌شود این اسباب بازی را بازیافت کرد، صحبت کنید. یا اگر فرزندتان یک تبلت یا کنسول بازی می‌خواهد، می‌توانید زمان بیشتری را برای بیرون رفتن به منظور بازی کردن با یکدیگر اختصاص دهید و همچنین می‌توانید با او درباره اینکه فعالیت بدنی برایش بهتر از نگاه کردن به صفحه نمایش است، صحبت کنید و هر ارزش خانوادگی که دارید را با فرزند خود به اشتراک بگذارید، ثابت قدم بودن در این راه ایده خوبی است. به عنوان مثال، اگر کودکان مجاز به تماشای برنامه‌های تلویزیونی خشونت‌آمیز یا بازی‌های ویدئویی خشن باشند، اما نتوانند با اسلحه اسباب بازی، بازی کنند، گیج می‌شوند.

اگر قصد ندارید سایر بزرگسالان اسباب بازی خاصی را به فرزند شما هدیه دهند، تنها احساسات خود را به طور مختصر و آرام توضیح دهید. در نهایت تصمیم با شماست. اگر اسباب بازی‌های کمتری در خانه داشته باشید، کودکان می‌توانند آن‌ها را به طور کامل مورد اکتشاف قرار دهند و اگر تعداد زیادی اسباب بازی دارید، می‌توانید هر چند وقت یک بار تعدادی از آن‌ها را در اختیار کودکتان قرار دهید.

اسلحه‌های اسباب بازی و عروسک‌های ناهنجار

برخی از خانواده‌ها متوجه این موضوع می‌شوند که انواع خاصی از اسباب بازی‌ها با ارزش‌های خانوادگی آنها مطابقت ندارد – به عنوان مثال، اسلحه‌های اسباب بازی و عروسک‌هایی با شکل بدن یا سبک لباس بسیار بزرگسال و بالغ.

اسلحه‌های اسباب بازی

اگر کودکتان با اسلحه‌های اسباب بازی، بازی می‌کند یا می‌سازد و نگران هستید، بهتر است به نحوه بازی کودک خود با اسباب بازی نگاه کنید. به عنوان مثال، فرزندتان ممکن است از اسلحه‌های اسباب بازی به عنوان یک اسباب بازی در یک بازی خیالی پلیس و سارقان استفاده کند. این امر ممکن است برایتان خوب باشد. اما اگر فرزندتان از اسلحه اسباب بازی به صورت تهاجمی علیه سایر کودکان استفاده می کند، این موضوع برای مهارت‌های اجتماعی و دوستی‌یابی فرزندتان خوب نیست. این امر به این دلیل است که او می‌تواند بچه های دیگر را که ممکن است مایل به بازی با وی نباشند، بترساند. این کار ممکن است به هدایت فرزند شما برای رفتن به سمت شیوه‎های دوستانه‌تر برای بازی کردن با او کمک کند – به عنوان مثال، «چرا شما و می-لینگ در یک تیم نیستید و وانمود نمی‌کنید که هر دو با افراد بد مبارزه می کنید؟» ممکن است خود اسلحه اصلا جای نگرانی نداشته باشد.

بسیار معمول است که کودکان از وسایل روزمره مانند چوب، کرفس یا نان تست اسلحه اسباب بازی بسازند. شاید این چیزی نباشد که شما بخواهید آن را ترغیب کنید، اما اسلحه‌ای که از نان تست ساخته شده قدرت یک اسلحه اسباب بازی را ندارد. تفنگ ساخته شده از نان تست یک نماد است و بچه‌ها کمتر از آن برای ترساندن دیگران استفاده می‌کنند.

عروسک‌های ناهنجار

بازی با عروسک‌ها می‌تواند برای کودک سرگرم کننده باشد، اما برخی از عروسک‌ها ظاهری بالغ و ناهنجار دارند. به عنوان مثال، برخی از عروسک‌های زن با لباس‌های نامناسب مانند دامن‌های کوتاه، جوراب توری و کفش پاشنه بلند به بازار می‌آیند. این موضوع ممکن است سرگرم کننده به نظر برسد، اما می‌تواند تصوری از زنان ایجاد کند که ممکن است با آن تصور راحت نباشید یا اینکه نخواهید فرزندتان آن الگو را از آنها کپی کند. به عنوان مثال، این نوع عروسک‌ها می‌توانند به کودکان، به ویژه دختران، این پیغام را برسانند که مهمترین چیز در مورد آنها ظاهر است و بهترین راه برای ظاهر شدن «برهنه» بودن است. مجددا، این موضوع ارزش این را دارد که ببینید کودک شما چگونه با عروسک‌هایش بازی می‌کند. اگر نگران هستید، می‌توانید عروسک‌هایی با ویژگی‌های بیشتر کودکانه فراهم آورید تا کودک در معرض عروسک‌هایی با هر سبک و فرم بدن قرار نگیرد.

رویکرد «تماشا کنید و ببینید» در مورد اسلحه‌های اسباب بازی و عروسک‌های برهنه ممکن است بهترین راه برای تصمیم‌گیری درباره چگونگی طرز تفکرتان در مورد بازی فرزندتان با این نوع اسباب بازی‌ها باشد. در نهایت، ممکن است این موضوع مرحله‌ای باشد که فرزند شما در حال گذر از آن است و خود به خود خواهد گذشت. اما اگر واقعا این موضوع شما را نگران می‌کند، می‌توانید به فرزند خود پیشنهاد دهید که با چیز دیگری بازی کند.

اسباب بازی و تبلیغات

بسیاری از اسباب بازی‌ها دارای تبلیغات و بازاریابی مختص به کودکان هستند. اسباب بازی‌های تبلیغاتی اغلب برای تبلیغ نوع خاصی از بازی بر اساس فیلم یا برنامه تلویزیونی طراحی شده‌اند. این امر لزوماً آن‌ها را به اسباب بازی‌های بدی مبدل نمی‌سازد، اما ممکن است گزینه‌های بازی را برای فرزند شما محدود کند. اگر فرزندتان فقط با این اسباب بازی‌ها، بازی کند تا آنچه را که در برنامه‌های تلویزیونی اتفاق می‌افتد را کپی کند و نه اینکه از تخیل خود استفاده کند، این اتفاق خواهد افتاد.

انتخاب اسباب بازی برای کودکان

نحوه استفاده کودک از یک اسباب بازی در تعیین تأثیرات اسباب بازی بر رشد کودک بسیار مهم‌تر از خود اسباب بازی است. فکر کردن در مورد نحوه بازی فرزندتان با اسباب بازی می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا این اسباب بازی برای شما و فرزند شما مناسب است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید